Dlaczego izabela łęcka manipuluje ludźmi

Pobierz

Izabela Łęcka źle ocenia ludzi ,zwracając przy tym uwagę tylko na ich pochodzenie.. 5-minIzabela Łęcka jest bohaterką utworu Bolesława Prusa pt. "Lalka".. Zresztą Izabela raczej nie interesuje się tym, skąd są pieniądze, bo bardziej zna się na ich wydawaniu.. Panna Izabela była bardzo piękną kobietą, więc o jej rękę starało się wówczas wielu kawalerów, których panna Łęcka odrzucała.Tu i teraz na szale zostaną położone wszystkie sytuacje, te nieliczne, w których szanowna oskarżona wykazała się sercem, wykazała się dobrą wolą i miłosierdziem i te, w których bawiła się ludźmi, działała na swoją własną korzyść i nie postępowała zgodnie z przyjętymi kanonami zachowania i przepisami prawa.Z tego powodu Łęcka staje się przyczyną wszystkich problemów szlachetnego człowieka, o pozytywistycznych poglądach na rozwój społeczeństwa - Stanisława Wokulskiego.. Jest to kobieta bardzo piękna z czego zdaje sobie sprawę, niestety jest też niesamowicie próżna.. Narrator w "Lalce" Bolesława Prusa pokazuje, że I. Łęcka ma osobie bardzo wysokie mniemanie.Izabela doprowadziła jego miasto (osobowość) do upadku.. Teraz najważniejsza dla niego stała się Łęcka, a co za tym idzie- pieniądze, które musiał zdobyć na dalsze, prawidłowe funkcjonowanie jej banku.Łęcka jest próżna, za wartości człowieka uznaje pieniądze i dobre urodzenie..

Ubolewała nad ludźmi z niższych klas.

Izabela należała do kobiet wyjątkowo pięknych i doskonale zdając sobie z tego sprawę, wydawało jej się, że z tego powodu należy jej się piękno i dostatek.. W ten sposób utrzymywała odrębność ludzi wybitnych i przeciętnych.To Izabela, odrzucając, czy też może bardziej ignorując, doprowadziła go do wszystkich czynów, opisanych na końcu książki, łącznie z prawdopodobnym samobójstwem.. Zamiast przejść obojętnie obok Izabeli, próbuje popełnić samobójstwo, świat mu się załamał, potrzebował rodziny, żony, dzieci, nie interesowało goTo, co różni Oleńkę od Izabeli to przede wszystkim stosunek do innych.. Pożegnała artystę chłodno, prawie wyniośle.. Ponadto uważała że ogromną przyjemność sprawia im usługiwanie jej jako:" biginii".Chociaż dorobił się ogromnych, zdecydowanie przekraczających jego możliwości długów, nie stroni od zabawy, spotkań towarzyskich, kosztownych podróży i gry w karty.. Kiedy oboje myślą, że Wokulski śpi dochodzi do tak zwanych śmiałych scen eortycznych.. Czas wypełniają jej wizyty w teatrze, podróże i miłostki.. Wokulski stworzył sobie obraz Izabeli, który w ogóle nie odzwierciedlał prawdziwego jej wnętrza.. Jej pochodzenie w połączeniu ze świadomością nieprzeciętnej urody sprawiało, że kobieta uważała się za istotę lepszą, niejako wyżej postawioną w ludzkiej hierarchii od reszty..

Izabela utrzymywała kontakty jedynie z ludźmi z najwyższych stanów.

Toksycznym manipulatorem może być partner, rodzic, sąsiad, kuzyn, kolega z pracy, a nawet szef - istnieje tak wiele specyficznych zależności, które .Charakterystyka i ocena Izabeli Łęckiej.. Charakterystyka postaci literackiej.. Arystokracja jest odpowiedzialna za słą sytuację społeczną "Owszem, wy wszyscy odpowiadacie, bo owe jednostki wyrosły pośród was, a to, co książę nazywasz występkiem, jest tylko owocem waszych poglądów, waszej pogardy dla wszelkiej pracy i .Łęcka mocno pracuje na swój towarzyski wizerunek, dlatego wydaje jej się, iż nikt nie wie o fatalnej sytuacji finansowej jej ojca.. Zwłaszcza ludzi, którzy musieli pracować, by zarobić na godne życie, uważała za gorszych.Jej ojcem jest Tomasz Łęcki, który został całkowicie jej podporządkowany i co za tym idzie, pozwolił jej na roztrwonienie całego majątku.. I. Łęcka żyje w przekonaniu, że jest istotą nieomal boską "wyższa nad ludzi, a nawet nad prawa natury".. Arystokracja w "Lalce" została oceniona przez Bolesława Prusa zdecydowanie negatywnie..

Zastanówmy się, jaka właściwie była panna Izabela i dlaczego zachowywała się tak, jak zachowywała.

Wszystko, co musisz zrobić, to zrozumieć w jaki sposób ludzie podejmują decyzję.. Ale wiadomość, że zrobił złe wrażenie, dotknęła ją w niemiły sposób.. Przez lata przywykła do wystawnego życia.I wtedy dochodzi do sceny, którą dawno temu pewien uczeń opisał zdaniem - Izabela Łęcka była prostytutką i kokietowała się ze Starskim w wagonie kolejowym.. Uważa, że jej przynależność do arystokracji to dopust Boży, nie potrafi dostrzec ludzi, którzy nie wywodzą się z jej najbliższych kręgów.Izabela Łęcka to 25 letnia nad wyraz piękna córka Tomasza Łęckiego.. Lubiła podziwiać świat zwykłych ludzi.System wartości bohaterki jest wypaczony, czego najpoważniejszą konsekwencją są przeyjęte przez nią fałszywe kryteria oceniania ludzi.. Wychowała się w rodzinie arystokratów, nigdy nie pracowała.. Mieszka wraz z ojcem Tomaszem.. Nie docenia oddania Wokulskiego, miłości nie traktuje poważnie.. "W ogóle dla ludzi z niższego świata miała serce życzliwe.. Podejmowane są one zazwyczaj pod wpływem kaprysu, a wynik końcowy może być taki lub inny.Perswazja, to działanie, które ma na celu sprawić, by drugi człowiek zmienił swoje nastawienie i/lub zachowanie w stosunku do drugiej osoby/sytuacji itp. I w..

Na to jak się zachowywała ewidentnie wpłynęło jej wychowanie.Bolesław Prus-Lalka Izabela manipuluje ludzmi, gra na ich ambicjach i kompleksach.

A Łęcka i Starski gadają przy tym po angielsku, myśląc, że nikt ich nie rozumie.Zabójcza manipulacja może dotknąć każdego z nas - czasami stajemy się ofiarami bez większej świadomości zaistniałej krwiożerczej sytuacji… Toksyczna relacja staje się zagrożeniem, gdy staje się nam coraz bliższa.. "20 IV 2020 Temat: 20 IV Jak Izabela Łęcka postrzegała świat i ludzi?. Charakterystyka i ocena Izabeli Łęckiej.. Przychodziły jej na myśl słowa Pisma Świętego: "W pocie czoła pracować będziesz.. "Panna Łęcka była niepospolicie piękną kobietą, wszystko w niej było oryginalne i doskonałe" Mieszkała wraz z ojcem i jego kuzynką - Panną Florentyną w wynajmowanym lokalu, składającym się z ośmiu pokoi, mieszący się w okolicach Alei Ujazdowskich.Niemal wszystko robiła na pokaz.. Cel główny: Uczeń charakteryzuje postać Izabeli w oparciu o treść "Lalki" Bolesława Prusa.Przekonanie ludzi do tego, aby robili to, co ty chcesz, jest o wiele prostsze, niż może się to wydawać.. Bankructwo ojca i brak warunków do życia w majątku i prowadzenie próżniaczego życia jest dla niej katastrofą.. "Izabela Łęcka bohaterka książki Bolesława Prusa należy do zubożałej arystokracji.. Izabelą kieruje więc wyrachowanie.momencie odkrywa jej prawdziwą naturę.. Z czego wynika ta postawa?. Przestał zajmować się sklepem, odsunął się od przyjaciół i utracił swoje główne cele.. Doprowadza też do jego klęski, a być może i śmierci.Narrator w "Lalce" Bolesława Prusa informuje, że I. Łęcka była wychowywana pod kloszem i nie zaznała niczego poza luksusami.. Jej zdaniem każdy powinien znać swoje miejsce.. Nie znała prawdziwego życia, dlatego uważała że świat jest doskonały, piękny a ludzie niezwykle zadowoleni.. Im człowiek był bogatszy i lepiej urodzony, tym lepsze miał względy u panny Łęckiej.. Naczelne cele pracy organicznej, to między innymi rozwój gospodarczy kraju czy podtrzymanie poczucia odrębności.. Jest piękną kobietą, a jej urodzie nie jest w stanie oprzeć się żaden mężczyzna.. W większości nasze codzienne decyzje są przyziemne i mało ważne.. Stworzyła sobie teorię, zgodnie z którą praca jest karą za grzechy, a obarczeni nią ludzie to pokutnicy.. Nie dawała niczego z siebie potrafiła jedynie brać.Izabela Łęcka w myślach o zachowaniach arystokracji wobec Stanisława Wokuskiego..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt